Jak ušetřit energii správným používáním lednice a mrazáku

Šetření a hledání úspor je v poslední době velmi populární koníček napříč celou populací. A dá se celkem s jistotou říct, že snaha identifikovat místa s tímto potenciálem nás jen tak neopustí. Využijme ale tyto nepříliš pozitivní okolnosti k tomu, abychom zkusili některé naše spotřebiče používat šetrněji – vůči nám, našim peněženkám a také k přírodě. A proč nezačít třeba u našich ledniček a mrazáků; poradíme vám, jak na to pomocí několika jednoduchých tipů.

1.      Šetření začíná už nákupem.

Při nákupu nové ledničky nebo mrazáku nehleďte jenom na čistou cenu. Zvažte také, jak se vám do budoucna vyplatí a nevyplatí její energetická náročnost. Téměř vždy se vyplatí sáhnout pro úsporném typu, v případě mrazáků pak ideálně s funkcí, která nevyžaduje pravidelné rozmrazování.

2.      Nastavení teploty.

S nastavením teploty se určitě vyplatí si dát práci. Více rozhodně neznamená v tomto případě lépe, už jen jeden či dva stupně můžou mít velký vliv na spotřebu energie, aniž by jakkoliv utrpěla kvalita uskladněných potravin.

3.      Umístění lednice.

S místem bývá občas potíž a mnoho možností, kam umístit lednici nebo mrazák není. Pokud ale máte alespoň trochu na výběr, nedávejte lednici do bezprostřední místnosti sporáku a jiných zdrojů tepla, včetně otevřeného okna v letních měsících. Stejně tak není vhodné lednici přimáčknout přímo na zeď, cirkulující okolní vzduch je důležitý k zamezení přehřívání. A když si vzpomenete, vyčistěte čas od času zadní stěnu lednice od prachu, nic tím nezkazíte.

4.      Odmrazování.

Velmi opomíjená a dosti neoblíbená činnost. Na druhou stranu, už poměrně slabá vrstva ledu na stěně lednice a mrazáku dokáže velmi zásadně zamávat se spotřebou. Proto je důležité vnitřní stav sledovat a v případě potřeby nekompromisně zakročit.

5.      Ukládání věcí.

Maminky a babičky nás vždycky učili, že než dáme jídlo do ledničky, musíme ho nechat vychladnout. A jelikož maminka má vždycky pravdu, nezbývá nám než souhlasit. Některé pokrmy jsou jednak na prudkou změnu teploty dosti háklivé, jednak je na změnu teploty háklivá sama lednice. Pokud do ní vložíte horký hrnec, ten začne okamžitě ohřívat okolní vzduch a chladnička musí vydat o to více energie, aby jej zase schladila na požadovanou teplotu. A více energie znamená více elektřiny a tím pádem i vyšší účet…

6.      Zamezte vniku tepla alias lednice není televize.

Ostatně každý teplý vzduch, který se dostane do lednice nebo mrazáku pro nás představuje vyšší výdaje na chlazení. A takovýchto vniknutí můžete za celý den nasbírat desítky. Jen si spočítejte, kolikrát za den jdete pro něco do lednice, případně se jen tak kouknete, jestli tam náhodou není něco zajímavého. Možná budete velmi překvapeni a možná se vám podaří toto číslo do budoucna snížit.

Doufáme, že se Vám naš článek líbíl – Váš panmrazek.cz